Basketball Sport Të tjera

GATI TË FILLOJË NJË JETË TË RE/ Ylli turk i NBA bëhet shtetas amerikan dhe merr mbiemrin e veçantë

Të gjithë e njohin Enes Kanter si një yll të NBA, por sidomos për aktivizimin e tij ndër vite kundër presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan. Por që nga dita e nesërme, 29-vjeçari do të mbajë një mbiemër tjetër, pasi më në fund ka siguruar nënshtetësinë amerikane.

Lojtari i Boston Sëlltiks, ka bërë bujë në këto vite sidomos me angazhimet e tij politike dhe me ngjarjet jashtë parketit. Akuzat kundër Erdogan, të cilin e ka etiketuar si “Hitleri i shekullit tonë”, e bënë atë një kundërshtar të qeverisë turke dhe në vitin 2019 u lëshua edhe një mandat arresti për të, duke e akuzuar për lidhje me organizata terroriste.

Kanter që nga dita e hënë, do të betohet si shtetas i ri i SHBA-ve dhe ka vendosur që në dokumentin e ri që do të mbajë, nuk do të jetë më i njëjti. Emri i tij tani e tutje do të jetë Enes Kanter Freedom. Freedom në anglisht do të thotë liri, një mesazh i qartë i turkut që bëhet gati të fillojë një jetë të re.

Related posts

Në Meksikë është diçka normale/ FIFA e cilëson “homofobike” dhe nis procedim disiplinor

Sadik.Autor

KORONAVIRUSI BLLOKON FUTBOLLIN/ Beckham i ndërron logo Inter Miami FC dhe jep mesazhin e madh!

Delo.autor

SUPERKUPA E SPANJËS/ Real kthehet në avantazh me një kundërsulm perfekt, nuk përmbahet Ancelotti (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment