Futboll Sport

JUVENTUS NË NJË TSUNAMI PROBLEMESH/ Klubi italian mund ta pësojë më keq se 15 pikët e hequra

Te Juventusi, 15 pikët e hequra në renditje të shkaktuara për çështjen e fitimieve kapitale konsiderohen vetëm rrëshqitja e parë në një rrugë që do të jetë e gjatë dhe padyshim e rrezikshme. Ne fakt, në rendin e ditës janë 5 emërime për t’u shënuar me të kuqe: Ankimi në Kolegjin e Garancisë ndaj -15 pikëve të shkaktuara nga Gjykata Federale e Apeit, seanca e Gupit të Torinos për hetimin “Prisma”, shtyrje sipas mendimit të disa drejtuesve, përfshirë ish-presidentin Agnelli, gjyqin e mundshëm për fitimet e paqarta kapitale, vendimin e UEFA-s dhe mbi të gjitha çështjen shumë delikate të manovrave të pagave.

Është pikërisht kjo pikë e fundit që e bën Juventusin të dridhet. Jo vetëm sepse do të sillte një tjetër penallti në renditje (qoftë në këtë kampionat apo në tjetrin do të kuptohej dhe varet nga kohët e drejtësisë), por edhe, në mos mbi të gjitha, për shkak të sanksionit në para, nga një deri në trefishin e shumës së rënë dakord apo paguar në mënyrë të paligjshme”, mund të gjunjëzojë ekonomikisht klubin torinez.

Në fakt, Prokuroria Federale ka dy dosje të tjera të hapura të cilat në një farë mënyre i përkasin hetimit “Prisma”, hetim i kryer nga prokuroria e Torinos. Pesëmbëdhjetë dosje, mijëra faqe përgjime dhe marrje në pyetje, që mund të çojnë pikërisht në sanksione të reja. “Manovra e pagave”, pra transaksionet me lojtarët me të cilët Juventusi, në sezonin 2019/20 dhe më pas 2020/21, shtyu një pjesë të pagesave për lojtarët e tij, duke i bërë ata fillimisht të nënshkruajnë një heqje dorë dhe më pas marrëveshje për të shlyer, nëse jo të gjitha paratë, të paktën një pjesë e madhe, kanë të bëjnë, vetëm për pjesën e parë, rreth nëntëdhjetë milionë paga, nga të cilat vetëm 61 milionë janë shtyrë. Megjithatë, e dyta, e diskutuar mbi baza personale, mblodhi vetëm 17 aderime. Çështja, megjithatë, nuk janë marrëveshjet mes klubit dhe lojtarëve të tij,

Marrëveshjet e shkruara në letra jo-federale dhe të padeponuara në fakt, nëse njihen si të tilla, do të shkelin nenin 31 të Kodit të Drejtësisë Sportive dhe mund të çojnë në ndëshkime dhe gjoba të rënda për klubin. Ja çfarë thotë neni në fjalë: “Shoqëria që lidh marrëveshje me anëtarët e saj ose u paguan atyre dëmshpërblime, shpërblime ose dëmshpërblime në kundërshtim me dispozitat federale në fuqi, dënohet me gjobë nga një deri në trefishin e shumës së rënë dakord në mënyrë të paligjshme ose me pagesë”.

Për të kuptuar se sa e rëndë mund të jetë dënimi, mjafton të mendohet për “kartën e Ronaldos” të famshme dhe marrëveshjen që parashikonte pagesën e 19 milionë euro e gjysmë lojtarit portugez në rast ndryshimi të fanellës, e cila më pas mbërriti siç duhet. Ronaldo, por jo vetëm, sepse në fakt bëhet fjalë për 17 lojtarë që do të kishin dhënë miratimin e tyre për shtyrjen e një pjese të pagesave. Lojtarë që së bashku me agjentët e tyre rrezikojnë skualifikimin për një muaj në këtë rast.

Me pak fjalë, dënimi për çështjen e fitimeve kapitale duket si një pikë në një det problemesh që mund të kthehen në një cunami. Por, deri më tani, është vetëm një shqetësim. Muajt ​​e ardhshëm do të tregojnë se çfarë është themeluar./

Related posts

SHQIPTARI ME NOTËN MË LARTË/ Mustafi u shpall lojtari i ndeshjes ndaj Liverpoolit

Isa.Autor

Rrëfimi i Ledio Panos: Nga pesha e fanellës së të atit, tek racizmi i egër në Greqi

Sadik.Autor

CR7 REALIZOI 21 GOLA NË KAMPIONAT/ Ja si kompanitë e basteve parashikojnë ecurinë e Ronaldos

Delo.autor

Leave a Comment