Formula 1 Sport

Hamilton fiton provat zyrtare në Silverstone, ndjekin Vettel e Raikkonen

Lewis Hamilton me Mercedes siguroi “pole position” në pistën e Silverstone dhe do ta nisë ditën e diel garën e Çmimit të Madh të Britanisë së Madhe nga vija e parë e startit. Në krah të tij do të jetë piloti gjerman i Ferrarit, Sebastian Vettel, ndërsa në vijën e dytë të nisjes do të jenë Kimi Raikkonen me Ferrari (i treti) dhe Valtteri Bottas me Mercedes (i katërti). Hamilton dha kohën 1’25”892, rekord për këtë pistë dhe “pole” i gjashtë për britanikun në pistën e shtëpisë.

Hamilton nuk zhgënjeu para fansave të tij, duke qenë më i shpejti në pistë, por ky rezultat u arrit në xhiron e fundit të shpejtë, pas një dueli “rrotë më rrotë” me Vettel, që ishte vetëm 44 të mijëtat më i avashtë. Britaniku dhe dy pilotët e Ferrarit ishin të vetmit që zbritën në 1’25”, çka tregon se të dyja makinat janë thuajse të njëjta dhe diferencën nesër në garë do ta bëjë starti i saj, strategjia dhe administrimi i gomave.

Related posts

PO BËHET VIRALE/ Kryevepra e bomberit Cikalleshit nga distanca, shikoni reagimin epik të portierit çek (VIDEO)

Delo.autor

TRAGJEDIA E PËRPLASJES SË AVIONIT/ Leisteri vendos të mos UDHËTOI me…

Isa.Autor

Chelsea pa Hazard/ David Luiz dhe Kovacic SIGURIA për ndeshjen ndaj PAOK

Isa.Autor

Leave a Comment