Basketball Sport

SKANDAL/ “Njolloset” basketbolli, ekipi kampion i Kosovës “merr” suport nga shteti

Basketbolli i Kosovës është pushtuar nga një skandal i fundit që ka dalë në mediat vendase. Sipas të përditshmes “Koha Ditore” klubi i basketbollit Sigal Prishtina ka kërkuar ndihmë financiare nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit të Kosovës në vlerën 30 mijë €. Kjo është një kërkesë e pazakontë, pasi sipas rregullores shteti financon federatat përkatëse të sportit dhe skuadrat përfaqësuese në turnetë ndërkombëtarë, jo klubet. Kontradikta qëndron te fakti se FBK, MKRS kanë lejuar ekipin kampion të basketbollit Sigal Prishtinën që të operojë me dy llogari: njëra për 30 mijë €, kur në fakt projekti i financimit i aprovuar ka qenë 20 mijë €. K

jo konsiderohet ” një skemë e mirëorganizuar e kriminalitetit ekonomik”. Ende nuk ka nisur një hetim nga organi i akuzës, po në rast se pretendimet vërtetohen Sigal Prishtina rrezikon të marrë dënime të ashpra sportive dhe financiare.

Related posts

“Çmendet” Romagnoli, për këtë futbollist do të mposhtim Juventusin

Sadik.Autor

OFERTA E BUJSHME NGA “TOPÇINJTË” E LONDRËS/ Arsenali gati 50 milionë euro për yllin e Romës

Isa.Autor

MERKATOJA E JANARIT/ Milani shet yllin për 22 milionë euro, Leonardo ka gati zëvendësuesin

Delo.autor

Leave a Comment