Formula 1 Sport Të tjera

FORMULA 1/ Në garën e Austrisë thyhet hegjemonia e Mercedesit

Thyhet në më fund hegjemonia e pilotëve të Mercedesit, Hamilton e Bottas, në Botërorin e Formula 1.

Në Çmimin e Madh të Austrisë, i nënti në radhë për 2019-ën, triumfoi Max Verstappen

Piloti holandez i Red Bullit zhvilloi garë spektakolare, duke parakaluar dy xhiro para fundit Charles Leclerc, që kryesoi garën nga starti e deri pak para përfundimit, por piloti i Ferrarit, që ishte shumë pranë suksesit të parë në karrierë, dështoi në momentin kulminant.

I treti e kaloi vijën e finishit Valteri Bottas, ndërsa pas tij mbërriti Sebastian Vettel me Ferrarin e tij.

Zhgënjeu në këtë pistë Hamilton, që mbërriti në fund të garës thuajse 23 sekonda pas fituesit.

Gjithsesi, britaniku i Mercedesit mbetet në vendin e parë në renditjen e përgjithshme me 187 pikë, ndërsa ndjek shoku i tij i skuadrës, Bottas, me 157 pikë.

Related posts

Gega: Mungesa e Asanit ndihet, edhe Partizani im ka limite. Ja pse jam kundër spektaklit që…

Isa.Autor

CHAMPIONS LEAGUE/ “Zorro” Heynckes, heroi dhe rreziku numër një për Real Madrid

Sadik.Autor

Dele Alli: Jam gati për kombëtaren, Botërori shansi i artë për “Tre luanët”

Sadik.Autor

Leave a Comment