Sport Të tjera

E FUNDIT/ Zyrtarizohet vendi organizator i Olimpiadës së vitit 2032, ja ku do të zhvillohen…

Lojërat Olimpike të vitit 2032 do të zhvillohen në Brisbane të Australisë.

Vendimi është marrë pak minuta më parë nga asambleja e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që është zhvilluar sot në Tokio. Në kryeqytetin japonez nisin më 23 korrik Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Kjo është hera e dytë që Australia organizon një Olimpiadë, pas atyre të vitit 2000, në Sidney. Qyteti australian i Brisbane ishte kandidati i vetëm në garë për të organizuar këtë event.

Siç dihet, Olimpiada e vitit 2024 do të zhvillohet në Paris (Francë) dhe ajo e vitit 2028 në Los Anxhelos (Amerikë).

Related posts

KAOS NË ZONËN E VLLAZNISË/ Shikoni çfarë ndodh në minutën e fundit të pjesës së parë

bora.autor

Ndeshja Rusi-Kroaci, këta janë dy tifozët specialë të zonës “Vip”

Isa.Autor

“NE DUAM TROFEUN CHAMPIONS”/ Rrëfehet presidenti i Juventus: Sfida më e madhe është që të…

Delo.autor

Leave a Comment