Formula 1 Sport Të tjera

FORMULA 1/ Ricciardo triumfon në Monza, McLaren bën ligjin me të dy pilotët

Piloti australian Daniel Ricciardo me McLaren fitoi sot garën e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1. Ai arriti të lërë pas shokun e tij të skuadrës Lando Norris, një “dopietë” e rëndësishme për McLaren në garën për konstruktorë. Një sukses që mungonte prej vitit 2012 për këtë skuadër.

I treti që preu vijën e finishit ishte Sergio Perez me Red Bull, por u penalizua me 5 sekonda, ndaj në podium u ngjit Valtteri Bottas me Mercedes. Ky i fundit e nisi garën nga vendi i fundit edhe pse dje triumfoi në garën “sprint”, por bëri modifikime në motor.

Prej penalizimit, Perez u “parakalua” edhe nga piloti e Ferrarit, Charles Leclerc dhe zbret i pesti, duke lënë pas Carlos Sainz (Ferrari).

Gjithsesi, gara e sotme u karakterizua nga kontakti mes Lewis Hamilton e Max Verstappen në mesin e saj, duke mbyllur garën para kohe. Komisarët e garës do të hetojnë ngjarjen pas përfundimit të saj.

Për sa i përket renditjes së përgjithshme për pilotë, asgjë nuk ndryshon, me Verstappen që ruan avantazhin prej 5 pikësh ndaj Hamilton.

Related posts

PRAPASKENAT E BUJSHME ME STRAKOSHËN/ Shqiptari flaku dorezat në sytë e Inzagit kur mori vesh se…

Delo.autor

NDESHJA NDAJ KAMPIONËVE TË ITALISË/ Flet Gattuso: Juventus të bën me dhimbje koke!

Delo.autor

STATISTIKA TË FRIKSHME/ Vetëm një gol larg Raul, ylli Benzema futet në “klubin” e legjendave të Champions-it

Delo.autor

Leave a Comment