Boks Sport Të tjera

SHPALLET KAMPION BOTE/ “Knockout” që në raundin e dytë, luftëtari i UFC-së hyn në histori si…

Glover Tekseira u shpall kampion bote në UFC pas fitores së arritur ndaj Jan Blaçoviç. Braziliani hyri në histori si luftëtari më i vjetër që ka fituar titullin kampion për herë të parë.

Ndeshja midis Tekseiras dhe Blaçoviç u zhvillua në Abu Dabi. Ajo zgjati vetëm dy raunde pasi Tekseira me një kapje bëri që kundërshtari i tij të dorëzohej. Tekseira ishte ndeshur për herë të fundit për titullin kampion përpara 7 vitesh.

Në përfundim të sfidës Tekseira u shpreh shumë i lumtur për këtë arritje historike.

“Kam 20 vite që e ëndërroj këtë moment. Nuk kam fjalë për ta përshkruar atë që po ndjej në këto momente. Kurrë mos u dorëzoni për ëndërrat tuaja. Nuk ka rëndësi se çfarë thonë njerëzit. Besoni në vetvete”.

42 vjeçari u shpall kampion për herë të parë në karrierë, duke hyrë në histori si luftëtari më i vjetër që ka fituar këtë çmim prestigjioz.

Related posts

E FUNDIT/ Shtyhet debutimi i Ronaldos me Manchester United, ja motivi…

Delo.autor

CHAMPIONS LEAGUE/ Kukësi me maltezët, Gjici me propozim të pazakontë para sfidës

Isa.Autor

“SHPËRTHEN” ME NJË DEKLARATË/ Pioli: U duket vetja të veçantë duke qenë futbollistë normalë…

Delo.autor

Leave a Comment