Formula 1 Sport

FORMULA 1/ Valteri Bottas fiton në Japoni, Vettel renditet i dyti. Mercedesi shpallet kampion

Fituesi i Çmimit të Madh të Japonisë në Formula 1, është Valteri Botas. Piloti finlandez ka arritur të triumfoi edhe pse e nisi garën nga vendi i tretë. Ai bëri një start spektakolar dhe ka marrë kreun, duke e ruajtur atë deri në fund.

Kjo ishte fitorja e tretë sezonale për të dhe e gjashta në karrierë.

Ndërkaq për Mercedesin, kjo ishte fitorja që e shpalli kampion.  Skuderia gjermane ka arritur që për të gjashtin vit radhaz të tiumfojë i duke konfirmuar hegjemoninë në Formula 1.

Veteli dhe Hemiltoni e kanë mbyllur garën në vendin e dytë dhe të tretë përkatësisht. Ndërsa Lëklerk është renditur i gjashti.

Related posts

KËRKON PËRFORCIME NË MERKATO/ Manchester United gati 60 milionë euro për mesfushorin portugez…

Delo.autor

PAS NDESHJES NDAJ ROMËS/ Marcelo: Isco? Duhet të shohesh se ku po dështon dhe të përmirësohesh

Isa.Autor

HUNGARI-SHQIPËRI/ Fiksohen titullarët “kuqezinj”, Reja me risi në skemë. Ja formacioni i mundshëm…

Delo.autor

Leave a Comment